Prace ciesielskie
Jaką rolę pełnią Prace ciesielskie w tworzeniu konstrukcji żelbetowych?
Jedną z największych zalet konstrukcji żelbetowych jest dowolność w formowaniu kształtu. To dzięki tej właściwości betonu jesteśmy w stanie wykonać element betonowy w praktycznie dowolnym kształcie, o ile naprężenia w najbardziej wytężonych przekrojach nie przekroczą stanów granicznych (wytrzymałości na ściskanie lub rozciąganie). Odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone prace ciesielskie zapewniają żądany kształt ale i również odpowiadają za szereg innych właściwości gotowego elementu betonowego.
Prace ciesielskie obejmują zazwyczaj następujący zakres prac:
- Wykonywanie form i deskowań przeznaczonych do betonowania elementów
- Wykonywanie tymczasowych konstrukcji drewnianych na placach budowy (rusztownia, pomosty, schody)
- Tymczasowe ogrodzenia, ścianki, składy, magazyny z drewna
- Ścianki oporowe i zabezpieczenia wykopów
- Konstrukcje dachów, stropów, schodów i innych elementów konstrukcyjnych bydunków w technologi drewnianej
Wymogi stawiane deskowaniom przy wykonywaniu elementów żelbetowych
Elementom żelbetowym stawia się szerego wymagań, które bezpośrednio rzutują na wymogi stawiane deskowaniom. Prace ciesielskie muszą być przeprowadzone tak aby spełnić je wszystkie. Wymagania jakim muszą sprostać deskowania wynikają z dwóch czynników. Pierwszym jest zapewnienie odpowiednich właściwości gotowemu elementowi betonowemu, tak aby spełniał on swoją rolę przez maksymalny okres czasu. Drugim czynnikiem są czynniki wizualne. Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie tzw. betonu architektonicznego. Oznacza to wykorzystanie gotowego elementu betonowego jako element wystroju. Powierzchnie betonowe swoją surowością nadają charakteru wnętrzon nie definiując go, co daje możliwość swobodnej aranżacji wnętrz. W takiej sytuacji prace ciesielskie muszą być dokładne, staranne i przemyślane. Więcej o betonie architektonicznym można przeczytać np. Wikipedii.
-
Deskowanie musi spełniać wymogi stawiane gotowej powierzchni
Architekt chcący użyć betonu architektonicznego określa jakie wymagania powierzchnia gotowego elemntu (np ściany) musi spełniać. Może to być oreślone przez chropowatość, porowatość, kolor, strukturę. Czasami konieczne jest używanie dodoatkowych elementów jak membrany aby zapewnić zamierzony efekt.
-
Deskowanie musi być szczelne
Wycieki pasty cementowej z mieszanki betonowegj (tzw. mleczka) osłabiają element betonowy i mają negatywny wpływ na jego cechy. Wycieki pasty mogą powodować powstawanie tzw raków. Osłabiają one przekrój zmiejszając wytrzymałość betonu, zmiejszają szczelnośc powierzchni. Zmiejszona szczelność powierzchni oznacza mniejszą odporność elementu na czynniki środowiskowe, co może prowadzić do szybszej degradacji elementu.
-
Forma musi być na tyle stabilna aby nie odkształciła się pod naciskiem świeżego betonu
Gotowe powierzchnie muszą spełniać normy branżowe dotyczące ich równości. Nieodpowiednio przeprowadzone prace ciesielskie powodują nierówności, uskoki i wybrzuszenia powierzchni betonowych. O ile nie jest to życzeniem architekta nie jest to pożądany efekt.
-
Forma musi być „przyjazna” dla betonowania.
Dowolność w kształtowaniu formy powoduje, że betonowane są elementy o przeróżnych ksztaltach. Duża wysokość formy, cienkie grubości mogą być problemem podczas betonownia. Gdy grubość elementu jest zbyt mała może to uniemożliwić betonowanie elementów w sposob tradycyjny „od góry”. W takich sytuacjach konieczne jest sotosowanie tzw. „klepek” które umożliwiają betonowanie etapami. Warto również pamietać, że jednym z ważnych elementów prac ciesielskich jest wyszyszczenie i przygotowowanie powierzchni deskowania. Stosowanie klepek ułatwia również między innymi wyczyszczenie formy i styków roboczych.
-
Formy nie należy traktować substancjami mogącymi zaszkodzić konstrukcji (sól)
Aby zapewnić odpowiednie właściwości elementom, ułatwić zagęszczanie (odpowietrzanie mieszanki), przedłużyć żywotność deskowania i ułatwić rozszalunek stosuje się specjalne środki antyadhezyjne. Kategorycznie zakazane jest rozpuszczanie zalegającego śniegu lub szronu solą.
-
Forma musi być łatwa do rozszalunku
Prace ciesielskie nie tylko zawierają w sobie stworzenie deskowania. Na etapie prac cieślowie muszą być świadomi tego w jaki sposób deskowanie zdejmą. Aby ułatwić rozszalunek stosowany jest środek anyadhezyjne (oleje). Dobrym pomysłem jest również stosowanie sfazowań tzw. dreikantów. Ich użycie zmniejsza ryzyko ułamania narożników.
-
Forma musi być czysta aby kolor nie różnił się w poszczególnych sekcjach
Szczególnie ważnym elementem w przypadku betonu architektonicznego jest jego kolor. O ile architekt nie przewidział inaczej powierzchnie elementów powinny być tego samego koloru, bez zacieków z mleczka, oleju, rdzy i innych przebarwień. Odpowiednie wyczyszczenie i użycie środka antyadhezyjnego umożliwia uzyskanie żądanego efektu.
Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do zapoznania się z naszymi usługami:
Kliknij tutaj aby poznać nasze usługi
Skontaktuj się z nami:
Kliknij tutaj aby skontaktować się z nami